pozadí úvodní sekce

 

CORDYCEPS

 

Cordyceps sa považuje za živé tibetské zlato. Vďaka svojim špecifickým nárokom je cordyceps veľmi vzácny, v súčasnosti sa vyskytuje len na Tibetskej náhornej plošine, v Nepále a v pohorí čínskej provincie Qinhai v nadmorskej výške 4 000 metrov.

Prvé písomné záznamy o cordycepse sa datujú v Číne okolo roku 600 n.l. K jeho objaveniu došlo zaujímavým spôsobom – niektoré miesta tibetských pastvín poskytovali pasúcemu sa dobytku ohromujúcu vitalitu, silu a plodnosť. Pretože klimatické podmienky boli na všetkých pastvinách podobné, ale kvalita chovaného dobytka sa líšila, pastieri sa rozhodli odhaliť príčinu. Tak zistili, že na pastvinách, kde sa pásli najlepšie kusy, sa v spásanej tráve vyskytovala húsenica čínska. A práve vtedy začali vedci a lekári skúmať účinky a zloženie tejto výnimočnej huby. Dlhý čas bolo užívanie cordycepsu výsadou výlučne čínskeho cisára a jeho vyvolených, pretože výskyt huby je veľmi obmedzený a zber náročný.

Názov húsenica čínska vychádza z neobvyklého tvaru huby - Číňania sa pôvodne domnievali, že ide o húsenicu. Skutočne mimoriadne biochemické zloženie a výnimočné benefity cordycepsu sú spojené s jeho špecifickým životným cyklom. Huba parazituje na húseniciach vysokohorských motýľov. Táto trpezlivá a sústavná činnosť cordycepsu môže trvať i niekoľko rokov, keď huba vytvára cenné látky. Z tela húsenice ťaží živiny a na svoju ochranu proti tvrdým klimatickým podmienkam využíva jej chitínovú schránku. Nad zemou potom vyklíči do veľkosti 5-15 cm.

Čínska a tibetská medicína a moderné použitie
Už celé stáročia patrí cordyceps do zlatého fondu čínskej a tibetskej medicíny. Hojne sa využíva, a okrem jeho mnohých blahodarných benefitov je veľmi cenený aj fakt, že ani dlhodobé užívanie nemá žiadne nežiaduce účinky.
I v súčasnosti sa cordyceps hojne využíva a je veľmi obľúbený i u špičkových vytrvalostných športovcov a u ľudí s náročnými profesiami s vysokými požiadavkami na výkon.

frame-scrollup