GOJI alebo kustovnica čínska
O GOJI sme si pohovorili s Ing. Hanou Stříteckou, Ph.D., vysokoškolskou pedagogičkou a viceprezidentkou Aliancie výživových poradcov ČR.
Čo si myslíte o kustovnici?
U nás nepatrí k bežným rastlinám. Pestuje sa v himalájskych oblastiach Tibetu a Číny. Avšak v tradičnej čínskej medicíne sa používa dlhé stáročia, plodom sa hovorí ovocie dlhovekosti, alebo červené diamanty, a zo šťavy mnísi pripravovali povestné „elixíry mladosti“. Teda určite bude nášmu zdraviu prospešná.
Prečo sa kustovnica čínska označuje za superpotravinu?
Nemám rada toto označenie superpotravina, je to skôr módna záležitosť a sú tak označované predovšetkým zahraničné potraviny, a potom sa zabúda na tie naše, a že ich máme neúrekom…
Tým nechcem povedať, že by GOJI nebolo bohaté na zdraviu prospešné látky. Hovorí sa, že váha plodov GOJI obsahuje viac vitamínu C než tá istá váha pomarančov, viac beta karoténu než mrkva a viac železa, hoci nehémového, než napríklad hovädzí biftek. Obsahuje i pomerne vysoké množstvo bielkovín (cca 14 %), ak sa konzumuje vo forme sušených plodov, v džúse ich sú už len cca 3 %.
Vďaka naozaj vysokému množstvu vitamínu C je možné výrobkom z kustovnice čínskej priradiť účinky tohto vitamínu. Prispieva napr. k udržaniu normálnej funkcie imunitného a nervového systému, chráni bunky pred oxidatívnym stresom (je to silný antioxidant), znižuje mieru únavy a vyčerpanosti… Ale napríklad prispieva i k tvorbe kolagénu, ktorý má vplyv na kvalitu pokožky, funkčnosť chrupaviek či pružnosť ciev.
Nezničí sa vitamín C počas spracovania?
V šetrne spracovávaných produktoch, predovšetkým ak nedochádza k ohrevu, zostáva vitamín C zachovaný. Firma Himalyo sa tým pri výrobe svojich produktov plne riadi. Šťava z plodu kustovnice čínskej (GOJI) je lisovaná za studena.
Ako si správne vybrať šťavu GOJI?
Ideálne samozrejme je, keď je z BIO produkcie, za studena lisovaná a určite bez akýchkoľvek aditívnych látok, ako sú stabilizátory alebo zahusťovadlá. Chuť šťavy je kyslastá až trpká, dalo by sa povedať, že sa pohybuje medzi chuťou višní a brusníc. Preto do nej niektorí výrobcovia pridávajú cukor či iné sladidlá. Vo firme Himalyo to tak našťastie nie je a bonusom navyše je ručný zber, kedy sa lepšie vyberajú nepoškodené a správne zrelé plody.
Ďalším kritériom by mala byť naozaj len vylisovaná šťava, a nie džús z koncentrátu. Tu totiž dochádza najprv k odpareniu vody z produktu a potom k jej následnému vráteniu – čiže k niekoľkým ďalším technologickým krokom, kedy dochádza k čiastočnému poškodeniu živín, predovšetkým vitamínov. I toto kritérium šťava firmy Himalyo plne splňuje.
A čo si teda vybrať?
Zákazník by mal požadovať výrobky najvyššej kvality a šetrne spracované, bez akýchkoľvek pridaných látok (aditív) a určite nie z koncentrátu. A tieto atribúty pri výrobkoch firmy Himalyo rozhodne nachádzam.